Sledujte nás na Facebook-u. Sledujte nás na Instagram-e.

Všeobecne o výchove

Základom výchovy je dôslednosť.

Ak šteniatku RAZ dovolím vyliezť na sedačku, dovolil som mu to na celý jeho psí život. Ak mu JEDNU JEDINÚ noc dovolím spať v svojej posteli, dovolil som mu to na celý jeho psí život. Ak mu RAZ dovolím ohrýzať nekresťansky drahý perzský koberec, dovolil som mu to na celý jeho psí život.

Prvé dni so šteniatkom sú časovo dosť náročné: malého tvorčeka treba sledovať ako ostriež. Ak sa pokúsi „ochutnať“ sedačku, stoličku, pohodené oblečenie, či kôš na odpadky, treba mu to ihneď zakázať a nedovolený predmet nahradiť hračkou: loptičkou, pískačkou... Neodporúčam vaše staré tričko: pes (a šteňa už vôbec nie) nedokáže rozoznať staré nepoužívané tričko od mikiny od Pradu či Versaceho. Zákaz má byť krátky a jasný: niekto odporúča používať slovo „fuj!“, niekto obyčajné „nie!“. Ja používam obyčajné „nie!“. „Fuj!“ je určené na požieranie sajrajtov vonku... A prosím! NEKRIČAŤ!! Stačí hovoriť dôrazne, jasne, pevným hlasom a najmä NEMENIŤ ZÁKAZOVÝ POVEL!

Šteniatku sa často prihodí „nehoda“. Teda vyciká alebo vykaká sa vám v byte. Dá sa tomu predísť práve tým, že šteniatko pozorne sledujete. Keď začne byť nepokojné a tak trochu sa točí dookola, znamená to, že si hľadá miesto na vyvenčenie sa. Vtedy ho treba IHNEĎ zobrať na ruky, vyniesť von, a keď sa vonku vyvenčí, pokojným hlasom pochváliť, prípadne odmeniť pamlskom (kúsok piškótky, granulka...) Šteniatko chválime POKOJNÝM hlasom, neprekonalo predsa olympijský rekord, aby sme jasali na celú ulicu. Iba urobilo to, čo slušne vychovaný psík robí po celý svoj život.

V ŽIADNOM PRÍPADE šteňa NETRESTÁME, keď sa mu stane nehoda v byte!!! A už vôbec mu do toho nenamáčame nos, a nemlátime ho zloženými novinami!!! A nejačíme po ňom!!!

Maximálne mu „smutným“, „ľútostivým“ hlasom povieme niečo ako: „Ale no tááák... toto dobrý psík nerobí...“ – A UPRACEME TO, ČO PO SEBE ZANECHAL!

Nezabudnite: šteňa potrebuje spať cca 20 hodín z dňa. Nepreťažujte ho, doprajte mu čas a najmä PRIESTOR na oddych: šteniatko musí mať vyhradené miesto, kde ho nikto (ani vaše deti) neotravuje. Ak so šteniatkom predsa len v čase jeho oddychu potrebujete manipulovať, jemne ho pohladkajte, tým ho jemne prebudíte, a vyberte ho z jeho ležoviska. Dávajte však v tomto prípade pozor! Šteniatko sa po prebudení väčšinou potrebuje vycikať.

A keďže väčšina z nás sú pracujúci ľudia (a školou povinné deti), treba šteniatko učiť zostávať doma osamote. Dobrý začiatok je napríklad to, že idete všetci naraz vyniesť odpadky: šteniatko zostane samo len niekoľko minút, ak ho pri návrate budete počuť kvíliť, prejavte skôr svoje počudovanie. V ŽIADNOM PRÍPADE na šteňa nekričte, ani mu to nezakazujte. Stačí vetička pokojným hlasom: „Deje sa niečo...?“ a už vôbec ho v takomto prípade neutišujte v náručí... Veď sa predsa nič nestalo, šteňa bolo len niekoľko minút samé.

Táto časť textu vôbec neodporuje tomu, čo som napísal v časti predchádzajúcej: o tom, že šteňa nemá zostávať samé - aj vlčia svorka je nútená počas lovu zanechať šteňatá samotné v ich dúpäti. Váš byt sa stane pre vaše šteňa dúpä, kde sa bude cítiť bezpečne, aj keď zostane načas samé – ak mu to svojím správaním sa k nemu umožníte.

Pri dlhšom odchode z domu pomáha nechať potichu zapnuté rádio, a najmä malé svetlo (najmä v zimnom období, keď sú dni krátke) ...

luxo

63801_956785_54404511.jpg
U psej matere - Ranč Korňa © 2009 | Všetky práva vyhradené