Sledujte nás na Facebook-u. Sledujte nás na Instagram-e.

Psík v novom domove

Psík v novom domove

Skôr ako psík do novej rodiny príde treba sa na to dôkladne pripraviť. Je potrebné zabezpečiť mu bezpečné prostredie a aspoň najnutnejšiu výbavu.

Psík v rodinnom dome

Ak bude pes umiestnený na pozemku rodinného domu, pozorne prejdite celé oplotenie. Nehľadajte len diery v plote. Myslite aj na to, že pes sa vie aj podhrabať, dokonca mu nerobí problém preliezť aj dvojmetrový plot a to aj malé plemená! Zamerajte sa aj na nebezpečné veci, ako sú chemikálie, otvory, do ktorých by mohol spadnúť (studne, kanály).

Skontrolujete zabezpečenie ostatných domácich zvierat. Pes, ktorý nie je zvyknutý na iné zvieratá, pre ne predstavuje vážne ohrozenie. Vaša úloha bude ho to naučiť. Ale dôležité je v prvom rade predvídať a vyvarovať sa zbytočného rizika. Hneď po príchode do nového domova je nevyhnutné psa označiť kontaktom na majiteľa. Aj keď je pes označený mikročipom, je potrebné, aby mal ešte na obojku telefón alebo adresu majiteľa. Mikročipy na Slovensku nie sú ešte bežný štandard a kým sa pes dostane k niekomu, kto ho vie na základe čipu identifikovať, môže byť dávno utratený v karanténnej stanici alebo zastrelený poľovníkom.

V novom domove by mal mať psík vyhradený priestor, kde sa bude cítiť bezpečne a kam sa môže uchýliť. Bolo by dobré, ak by bol pes v prvé dni alebo týždne, kým si v na novom mieste zvykne, uzavretý v koterci, alebo v inom vyhovujúcom a bezpečnom mieste v čase, keď nie je s človekom.

Koterec - môže byť pre majiteľa veľká pomoc a miest oddychu pre psíka, ale aj doživotné väzenie. Pri chove psa v koterci je nutné zabezpečiť mu denne možnosť pohybu mimo vyhradený priestor a dostatočný kontakt s majiteľom. Pes je spoločenské zviera. Samotou veľmi trpí a môžu sa u neho rozvinúť psychické problémy. Koterec musí mať vhodnú veľkosť a byť zabezpečený proti úniku a zraneniu psa. V lete treba pamätať na dostatok tieňa, v zime na kvalitnú, zaizolovanú búdu. Hladkosrsté plemená majú veľký problém v zimných mesiacoch, teda už pri výbere psíka si zvážte spôsob jeho ubytovania, tak aby netrpel.

Reťaz - je jednen zo spôsobov dočasného obmedzenia pohybu. Je krajne nevhodné držať psa na reťazi neustále bez možnosti niekoľko hodinového voľného pohybu. Držaním psa na reťazi sa zaoberá aj zákon, ktorý upravuje presné podmienky a zakazuje trvalý chov psa na reťazi.

Psík v byte

Podobné pravidlá o bezpečnosti platia aj v byte. Vždy je dobre rátať s alternatívou, že pes v byte nikdy nebol. Teda nevie, že veci v byte sa neničia, že v čase neprítomnosti majiteľa sa nezavýja a nemá hygienické návyky. V každom prípade treba dopredu rátať aj s takými to situáciami.

Obzvlášť veľký pozor na elektrické káble. Ak je to možné, odpracte koberce aspoň tam, kde sa pes najčastejšie zdržiava. Rovnako aj dekorácie (aj tie zo stolov, okenných parapetov, vyhrňte závesy...). Všetko, čo by vám chýbalo, odložte.

Okamžite ho označte identifikačnou známkou v prípade straty.

Po príchode do nového domova

Keď si psíka privediete domov, na vôdzke mu ukážte celý priestor kde sa môže pohybovať. Snažte sa zvieratko kontaktovať čo najmenej. Doprajte mu čas, aby sa pes mohol rozhliadnuť a preskúmať územie. Obmedzte počet prítomných osôb. Ak sa na neho vyrúti osem-členná rodina, je to pre neho predsa len veľká záťaž. Psíka pustite, sadnite si a tvárte sa akoby tam ani nebol. Ak sám vyhľadá vašu spoločnosť tak ho hladkajte koľko sa mu bude páčiť a rozprávajte sa s ním. Ale nevnucujete sa. Niektoré psy potrebujú dosť dlhý čas na to aby si zvykli.

Ak máte iné domáce zvieratá, je vhodné s nimi psíka zoznamovať postupne. Prvých pár dní je dobré držať ich od seba oddelené a umožniť im kontakt len pod dohľadom tak, aby boli dostatočne istené a neublížili si.

V prípade, ak už doma psíka chováte a rozhodli ste sa mu priviesť spoločníka, zoznamujete ich na neutrálnom území. Teda mimo vášho bytu či pozemku, aby domáci pes nemal pocit, že novoprišelec je riziko, pred ktorým si treba brániť teritórium.

Výbava pre psíka

Ležovisko

Vyčleňte psíkovi jeho miesto kam môže utiahnuť a kde ho nikto nebude vyrušovať.“. Ležovisko vyčlenené pre psíka musí byť primeraný jeho veľkosti tak, aby sa v ňom mohol uvoľnene natiahnuť. Nesmie byť na frekventovanom mieste, ale niekde v ústraní. Je to miesto, kde si má pes oddýchnuť. Z hygienických dôvodov by psie miestečko malo byť ľahko čistiteľné. Nemal by tam byť prievan ani veľké teplotné výkyvy

Búda pre psa

Ak pes bude ubytovaný výhradne vo vonkajšom prostredí (prosím, zvážte si to pri výbere psíka - hladkosrstý pes v mrazoch veľmi trpí), je potrebné adekvátne ubytovanie, ktoré psovi zabezpečí teplo a pohodlie aj v tých najkrutejších mrazoch. Búda pre psa by mala byť dostatočne veľká na to, aby si v nej pohodlne ľahol a mohol sa vystrieť, ale zase nie príliš veľká, aby si ju vedel v zime teplom svojho tela vyhriať

Obojok: Rozlišujeme niekoľko typov obojkov podľa materiálu (látka, nylonová tkanina, koža, koženka, retiazka) a funkcií obojkov (obyčajný, polosťahujúci, sťahujúci, ostnatý). Obojok by mal psovi sadnúť tak, aby ho netlačil, ale zároveň aby ho nemohol pretiahnuť cez Na obojku by mal byť pripevnený kontakt na vás. Vôdzka: Pes by mal mať k dispozícii dve vôdzky. Kratšiu na bežné venčenie a vodenie po frekventovaných miestach a dlhšiu - stopovaciu šnúru, s dĺžkou, 5, 10 alebo 20 metrov. Zo začiatku psa nepúšťajte na voľno, ani keď sa vám bude zdať, že poslúcha. Ešte nepoznáte jeho reakcie v každej situácii a nemuselo by to dobre dopadnúť

Náhubok: Náhubok potrebuje každý pes napríklad pri cestovaní hromadnou dopravou, alebo pri návšteve veterinára. Existuje viac typov. Kožený, plastový, kovový, dokonca aj látkový. Výber je na vás. Je dôležité, aby psovi sadol a nevedel si ho dať dole, prípadne aby ho netlačil. Nezabúdajte, že pes sa ochladzuje dychčaním. Teda v náhubku musí vzduch cirkulovať keď pes dýcha. Niektoré typy, hlavne látkových náhubkov nedovoliadostatočne otvoriť papuľu a sú zle priedušné, čo môže, najmev lete viesť k prehriatiu a kolapsu organizmu. Aj keď psi náhubky radi nemajú, dá sa aj na túto vec zvyknúť.

Prepravka: Prepravka sa hodí, ak máte psíka malého vzrastu, alebo ak cestujete autom. Má byť primeranej veľkosti tak, aby si v nej pes pohodlne ľahol. Zároveň musí byť pevná a bezpečná s dostatkom otvorov, aby pes netrpel nedostatkom vzduchu a prehriatím. Prepravky bývajú z rôznych materiálov od plastových až po kovové.

Misky: Misky majú byť dve. Na kŕmenie a na vodu. Denne ich treba umývať, aby sa predišlo množeniu baktérii vo vode a v krmive.

Kefy a hrebene: Každý pes potrebuje ošetrovanie srsti. Či už pravidelné u dlhosrstých a drôtosrstých psov, ktoré má zabrániť splstnateniu srsti alebo sporadické u psov so srsťou menej náročnou na údržbu. Počas obdobia pĺznutia, čo je u väčšiny psov dva razy do roka, keď sa mení srsť, je nutné zvýšiť intenzitu ošetrovania a psíka prečesávať častejšie.

Hračky: Na trhu existuje veľký výber rôznych typov hračiek pre psov. Gumené, látkové, plyšové....Pri výbere treba dbať najmä na bezpečnosť

84901_images.jpg
U psej matere - Ranč Korňa © 2009 | Všetky práva vyhradené