Sledujte nás na Facebook-u. Sledujte nás na Instagram-e.

Pes a dieťa

Pes a dieťa

O výhodách spolužitia dieťaťa a zvieratka svedčia mnohé známe príbehy, ale aj vyjadrenia psychológov. Prítomnosť zvieratka v domácnosti, či už ide o psíka, mačičku alebo iné zvieratko, je prospešná v mnohých ohľadoch. Prítomnosť zvieratka pomáha budovať pasívnu imunitu. U detí, ktoré v prenatálnom období a v útlom veku boli v prítomnosti zdravých zvierat, je nižšia pravdepodobnosť vzniku alergie. Ak chov psíka spĺňa hygienické kritéria a dodržiava sa veterinárna starostlivosť (odčervovanie, očkovanie, pravidelné veterinárne prehliadky) nepredstavuje pre dieťa žiadne riziko.

V minulosti bola tendencia priviesť do rodiny psíka až keď sú deti veľké (dalo by sa povedať, že bolo spoločensky prijateľné zadovážiť deťom v istom veku psa, ak si ho predtým dostatočne vedeli u rodičov vynútiť). Dnes sa spoločenská situácia v chove zvierat zmenila a mnoho rodín si najprv zadováži psa a deti prídu až neskôr.

Ak ste v životnej fáze, keď pomýšľate na psíka, deti zatiaľ nemáte, ale predpokladáte, že v budúcnosti by ste chceli, rátajte s tým, už pri výbere psíka. Vyhnite sa v útulku psom, ktorý sú citliví na dotyky a pohyby alebo majú zlé skúsenosti s deťmi. Rozhodne túto požiadavku uveďte pri výbere zvieratka v útulku.

Aby ste sa do budúcnosti pripravili na alternatívu, že k psíkovi pribudnú aj deti musíte zabezpečiť aby bol váš pes baby friendly (priateľský k deťom). Naučte svojho psíka aby bol priateľsky k deťom. Snažte sa mu umožniť čo najviac kontaktov s deťmi. Pes sa musí naučiť, ako reagovať na detské správanie sa, aby aj nešetrnejšiu manipuláciu nepovažoval za ohrozenie. Musíte mu vysvetliť, že na deti sa neskáče. Ak je pes v ich prítomnosti nepokojný snažte sa byť obozretný a nedovoľte, aby so psíkom manipulovali.

Pes sa musí naučiť, že deti občas a bez varovania psa chytajú, že majú nekoordinované pohyby a bez hanby ho chytajú za všetky časti tela, z ničoho nič kričia, a robia množstvo iných vecí, ktorým pes nezvyknutý na deti nerozumie a môže ich považovať za hrozbu, pred ktorou sa musí brániť. Je na Vás aby ste psa presvedčili, že hoci sa deti občas správajú nevypočitateľne, neublížia mu a v podstate ak je to pod dozorom dospelého je s nimi celkom zábava.

Pes a tehotenstvo

Naša spoločnosť sa ešte stále cez prsty pozerá na rodinu, ktorá očakáva bábätko a nemieni sa vzdať svojho psíka. Budúca mamička je zasypávaná „dobrými“ radami, babiek, tetiek, svokry a širšieho okolia. Prítomnosť psa v tehotenstve je považovaná za veľkú nezodpovednosť a riziko pre dieťatko. Nie je to pravda. Pri dodržaní bežných hygienických opatrení a opatrnejšej manipulácii so psíkom (treba dávať pozor aby psík na budúcu maminu neskákal a pod.) nehrozí žiadne riziko. Rodina, ktorá chová psíka a zároveň očakáva bábo sa musí pripraviť na nie celkom chápavý postoj okolia. Veľa psíkov sa do útulku dostane práve pre tehotenstvo majiteľky. Rozmyslite si preto, či si psíka zadovážite. Pes žije 10 – 15 rokov a vaše životné podmienky a okolnosti sa môžu zmeniť. Myslite preto aj na takúto alternatívu. Pes nie je vec a odložiť ho, keď sa vám spolužie s ním prestane hodiť, nie je správne ani etické.

Príchod malého človiečika je pre rodinu veľká zmena, rovnako je to aj so psíkom. Bežný režim v rodine sa zmení, ak ste zanedbali výchovu a namiesto vychovaného bezproblémového spoločníka máte neurotickú žiarlivú príšerku,ktorá vládne domácnosti pevnou rukou je najvyšší čas to zmeniť. Máte na to ešte deväť mesiacov. Neodkladajte to ani o chvíľu a okamžite kontaktujte špecialistu na správanie sa zvierat. Informujete sa na internete, u veterinára alebo na cvičisku. Povedzte im presne aký máte problém a požiadajte o pomoc. Ak ste to sami nezvládli doteraz, rozhodne to nezvládnete v tehotenstve. Zanedbanie výchovy psíka by po príchode dieťatka mohlo mať veľmi vážne následky.

Zásadné zmeny v domácnosti týkajúce sa usporiadania bytu alebo zmeny denného režimu urobte ešte pred narodením bábätka, aby si pes tieto dve udalosti nespájal a dokázal sa zo zmenou situácie vyrovnať ešte predtým, ako si maličké donesiete z pôrodnice. Ak psík nebude môcť chodiť do niektorých častí bytu (napr. do spálne, do detskej izby, alebo budete trvať na tom, aby s vami prestal spávať v posteli) musíte mu to jasne vysvetliť ešte pred narodením dieťatka.

Narodenie dieťatka

Kým je maminka s dieťatkom v pôrodnici treba psíka pripraviť na príchod malého. Je dobré ak má pes možnosť ešte predtým ako bábo naživo uvidí, dostať od neho pozdrav. Stačí košielka bábätka, alebo plienka, ktorú psíkovi doma ukážeme a dáme do pelíška, aby mal možnosť zvyknúť si na pach dieťatka.

Po príchode mamičky s dieťatkom s pôrodnice je dobré, aby sa s ním nová mamina poriadne zvítala. Po niekoľko dňovej neprítomnosti sa vracia domov a na jej tele a odeve sa zachytilo plno nových pachov a vôňa bábätka. Dieťatko treba psíkovi ukázať a umožniť mu aby ho ovoňal. Nech tak nerobí mamina, ale niekto iný z rodiny, koho pes pozná a rešpektuje.

Je samozrejme, že nový človiečik na seba strhne pozornosť celej rodiny a je pre rodičov zo začiatku aj dosť vyčerpávajúci. Napriek tomu sa snažte psa nezanedbávať a dodržujte bežný domáci režim, na ktorý bol pes zvyknutý (všetky zmeny, súvisiace s bábom ste mali nastaviť ešte počas tehotenstva, aby si ich pes nespájal s príchodom malého.) Psíka nezanedbávajte a venujte sa mu, ale na druhej strane mu príliš nepovoľujte uzdu. Ak sa stane, že psík bude pár dní trucovať, nevšímajte si to. Stáva sa, že pes po príchode bábätka začne žiarliť a vynucovať si pozornosť. Napríklad „pozabudne“ na svoje hygienické návyky, alebo začne ničiť veci. Psíka za to netrestajte. Správajte sa akoby sa nič nestalo. Venujte sa mu ako obvykle. Snažte sa ho zapojiť do bežného rodinného života.

Vzťah psa k bábätku treba postupne budovať. Nenechávajte ho so psom osamote. Bábo mu občas dovoľte ovoňať, ale nesmie byť dotieravý. Treba ho naučiť správať sa jemne a opatrne.

Pes a batoľa

Batoľa začína liezť, chytá a ťahá veci, nevynímajúc ani domácich miláčikov. V tomto veku musia byť rodičia maximálne obozretní, pretože nie každý pes má pochopenie pre maličké prstíky, ktoré sa mu snažia vybrať očičko alebo sa pokúšajú psíkovi strkať predmety do telesných otvorov. Musíte dávať pozor, aby si psík a dieťatko v batoľacom veku neublížili navzájom. Veterinári by vám vedeli rozprávať o tom, čo sa dá strčiť do psieho ucha a podobne. Navyše pes sa môže pokúšať vychovávať dieťa po svojom. Pes batoľa nepovažuje za seberovného člena rodiny, ale pokladá ho za mláďatko, ktoré je treba vychovať. Ak šteniatko robí niečo, čo dospelý pes považuje za nesprávne, psí dospelák ho zvyčajne „umravní“ klepnutím zubami. Neide o klasické psie uhryznutie. Pes zubami nehryzne, len otvorenou papuľou klepne po previnilcovi. Zatiaľ čo u šteniatok je to štandardný trest psej mamy, ak pes takto otvorenou papuľou capne dieťa, nešťastie je na svete. Dieťa má citlivejšiu a jemnejšiu pokožku, ktorá sa ľahšie poruší a dieťaťu ostane škrabanec. Podľa štatistík väčšina napadnutí dieťaťa psom je práve takéhoto charakteru. Preto budte skutočne maximálne opatrní a dieťatko so psíkom nenechávajte ani na chvíľu bez dozoru. Tak ako chránite batoľa pred tým, aby mu psík hoci nechtiac neublížil (napr, výskokom a pod), chráňte aj psíka. Hoci je batoliatko naozaj roztomilé, môže mať silu najmä menšiemu psíkovi ublížiť (sú zdokumentované prípady, keď dvojročné dieťa psovi strčilo do ucha pastelku, tak, že mu spôsobilo nenávratné poškodenie mozgu a pod.)

Dieťa v predškolskom veku

Dieťa v predškolskom veku už začína chápať mnohé veci a psíka už nevníma ako objekt na hranie ako tomu bolo v batoľacom veku, ale skôr ako partnera v hre. Už je natoľko vyspelé, že by malo pochopiť základné pravidlá správania sa k psíkovi, či už k vášmu, alebo k cudziemu.

• nedovoľte dieťaťu dotýkať sa cudzieho psa bez súhlasu a prítomnosti majiteľa

• dieťa nesmie psa vyrušovať pri jedle. Niektorí psi sú na misku citlivejší, obzvlášť ak sa jej dotýka „ľudské mláďatko“, ktoré nepovažujú za seberovného partnera

• nedovolte psovi kradnúť deťom hračku. Ak sa to však stane, naučte dieťa prísť za vami a nebrať mu ju

• vysvetlite dieťaťu,že pelech psíka je miesto, kde sa psík nehladká a nevyrušuje

• ťahanie za uši, chvost, branie do náručia a hrubá neopatrná manipulácia so psom je nebezpečná. Niektorý psi ju strpia od bábätiek, ale väčšie dieťa už môže byť problém

• dávajte pozor pri hre. Psi sa medzi sebou hrajú tvrdšie ako je vhodné pre dieťa. Psík sa môže rozblázniť a v zápale hry dieťa nechtiac zraniť (pozor na hry ako futbal, alebo naháňanie. Utekajúce dieťa môže v psovi prebudiť lovecký pud a psík môže dieťa prevrátiť alebo rafnúť za ruku či nohu. Neide o agresivitu voči dieťaťu len o bežnú tvrdosť v hre. Ak sa hra začne vyvíjať nevhodným smerom a stane sa divokejšia, psa odvolajte.

• Ak sa pes nechce hrať, hladkať alebo kontaktovať s dieťaťom, nerušte ho. A naučte to aj dieťa. Aj psík ma právo na odpočinok.

• Vysvetlite dieťaťu, že psík sa dokáže tešiť, byť smutný, niektoré veci ho bolia a niektoré ho hnevajú. Jednoducho, že je to živý tvor, ktorý si zaslúži a potrebuje našu lásku a úctu.

Dieťa staršie ako 6 rokov

Školáci už majú vedieť ako sa k psíkovi správať, tak aby nedošlo k žiadnej ujme pre dieťa, alebo pre psíka.

Rodičia dieťaťa v školskom veku po posúdení individuálnej zrelosti dieťaťa, už môžu školáka zapojiť do starostlivosti o psíka. Dieťa sa môže podieľať na príprave kŕmenia, ošetrovania a podobne. Spolu s praktickými činnosťami, ak má dieťa záujem ,môžu mu rodičia vysvetliť teoretické aspekty psieho života, aby dieťa pochopilo dôvody a príčiny psieho správania sa a základy starostlivosti.

Venčenie psíka deťmi je špeciálnou kapitolou. Dieťa samozrejme chce chodiť von so psíkom, ale je na posúdení a zodpovednosti rodičov, či je toho naozaj schopné.

• nikdy nepúšťajte venčiť bez dozoru dieťa, ktoré nemá znalosti o psom správaní sa a nedokáže zvládnuť krízové situácie (aj keď máte vychovaného psa, čo urobí vaše dieťa ak ho napadne iný pes?)

• dieťa bez dozoru nesmie venčiť psa, ktorého fyzicky nezvláda

• nevychovaný pes a dieťa je vražedná kombinácia

• naučte dieťa dodržiavať základné pravidlá slušného venčenia (kde a kedy psíka môžem venčiť na voľno, psie výkaly sa musia pozbierať a zahodiť na určené miesto, pes nesmie chodiť na detské ihrisko, pes nesmie počas venčenia obťažovať deti ani dospelých a pod)

Dieťa a šteniatko

Mnoho rodín s deťmi, ktoré uvažujú o psíkovi sa automaticky zameriava na šteniatka. Dá sa predpokladať, že šteniatko si na rodinu rýchlejšie zvykne a nebude riziko pre deti. Málokto vie, že šteniatko pre deti nemusí byť celkom ideálna voľba.

• šteniatka sú hravé a bláznivé, hryzú, škrabú a počas hry môžu dieťa zraniť (najmä pre malé deti v predškolskom veku nie sú celkom vhodné)

• Sú krehké a dieťa, ktoré ešte nevie vhodne manipulovať so psíkom im môže nechtiac ublížiť

• šteniatko si môže dovoliť iba rodina, ktorá má možnosť niekoľko mesiacov znášať, špinenie, ocikanú dlážku (pretože šteniatka zásadne nikdy nemajú hygienické návyky) a pohryzené veci (každé šteniatko ničí veci)

• šteniatko potrebuje veľa vášho času. Musí chodiť von niekoľko ráz denne, potrebuje výcvik a výchovu

Šteniatko vyrastajúce s deťmi je pre ne rozhodne prínos, rodina však musí zvládnuť zvýšené nároky na starostlivosť. Ak si na to netrúfate, vyberte si radšej dospelého, vychovaného psa zvyknutého na deti. Prinesie vám rovnakú radosť ako šteniatko, ale bez zaťažkávacieho obdobia jeho rastu.

85102_1922236_336260089904155_5923184423253259225_n.jpg
U psej matere - Ranč Korňa © 2009 | Všetky práva vyhradené